Hedefimiz; eğitimciler / araştırmacılar ile insan dokusunu buluşturarak bağışın amacını onurlandırmak.

5 Adımda Tiroid Bozukluğu Belirtileri

Tiroit boyunda bulunan kelebek şeklinde bir bezdir. Tiroit bezinin yeterince çalışıp çalışmadığını beynin “hipofiz” adı verilen bölümünden salgılanan “TSH hormonu” değerleri gösterir.

30Nisan16

Tiroit boyunda bulunan kelebek şeklinde bir bezdir. Tiroit bezinin yeterince çalışıp çalışmadığını beynin “hipofiz” adı verilen bölümünden salgılanan “TSH hormonu” değerleri gösterir. Tiroit fonksiyonundaki anormallikler; genel ruh halinde bozulmalar, konsantrasyon olmakta zorlanma, iştah düzeyinde farklılaşmalar olarak genel vücut fonksiyonlarını geniş bir yelpazede bozabilir. Tiroit hormonlarında net bir tanıya varabilmek için uzmanlar bağırsak taramalarından beyne kadar yayılan geniş bir erişime sahiptir. Aşağıdaki belirtilerden bir veya birkaçı varsa, potansiyel tiroit sorunları hakkında doktorunuzla konuşun.

Aşırı Bitkinlik:

Tam bir gece uykusu sonra bile yorgunluk ve enerji eksikliği yaşıyorsanız; tiroit bezi az çalıştığında, hipofizden TSH hormonunun kana verilmesi artar. “Hipotiroidi” olarak adlandırılan bu durumda tiroit hormonlarının düzeyi düşer ve dokulara yeterli miktarda hormon ulaşmaz. Yüksek TSH hormonu düşük T4 (Tiroksin hormonu) sürekli uyku halinde olmanıza, yorgun hissetmenize neden olur. Öğleden sonra - sabaha kadar, geçen süre içinde hala uykulu iseniz, tiroit suçlu olabilir.

Depresyon:

Tiroit yeterli tiroit hormonu üretemediğinde, beynin serotonin düzeyleri etkilenebilir. tiroidin öncelikli görevlerinden biri, bir nörotransmitter (Nöronlar arasında veya bir nöron ile başka bir (tür) hücre arasında iletişimi sağlayan kimyasallar) olarak hizmet ve regüle serotonin seviyelerini tutmaktır. Tiroit, normal serotonin düzeylerini koruyamıyorsa, diğer vücut sistemleri depresyon sonuçlanan normal seviyelerinin altında işlemeye başlar. Psikiyatri bölümünden çok fazla tiroit hastası endokrinologlara yönlendirilir. Bu tip hastalar depresif şikayetlerle psikiyatriste başvurur. Onlara uygulanan ilk test tiroit hormonu testidir.

Kaygı:

Tiroit bezi aşırı tiroit hormonu (TSH) ürettiği zaman hipertiroidi ortaya çıkar. Anksiyete bozukluğu ve genel sinirlilik hipertiroitte sık görülen belirtilerdir. Altta yatan tiroit hormonu sorununu tedavi etmek önemli olsa da, geleneksel anksiyete tedavi seçenekleri de etkili bir şekilde kaygı bozukluklarınızı yönetmenize yardımcı olabilir .

Değişken İştah veya Damak Tadınız:

Tiroit hormonu fazlalığı; olanlar her zaman aç olmamalarına rağmen açlık duygusuyla kişileri baş başa bırakır. Bu ortak hipertiroidizm belirtisinde başta kilo alımı var. Normalden daha fazla yiyorsanız bu durumun altında yatan neden tiroit fonksiyonu bozukluğu olabilir. Sık idrara çıkma ve yanma hissi de bu belirtileri izleyen diğer belirtiler arasındadır. Hipotiroidizm muzdarip bireyler genellikle koku ve tatlara normalden farklı bir şekilde yaklaşırlar. Ağız tadında değişme, kokulara hassasiyet gibi nedenler, tiroit fonksiyonu bozukluğunda ortaya çıkabilir. Belirli tiroit ilaçları da ağız tadını bozduğuna dair çalışmalar mevcuttur.

Unutkanlık ya da Konsantrasyon Güçlüğü:

İleri yaşlarda olan ya da uyku yoksunluğu çeken hastalar olmak üzere tiroit fonksiyonu bozukluğu unutkanlık, konsantrasyon güçlüğüne neden olabilir. Yaşın ilerlemesi nedeni ile yaşanan unutkanlık hastalığının tek nedenin tiroit olduğunu söylemek yanlış olsa da kötü işleyen tiroit de suçlu olabilir.

Pek çok kişi tiroitten kaynaklanan rahatsızlıkları genel geçer sorunlar ya da herkesin yaşadığı problemler olarak görür. Altında yatan neden ise ciddi olabilir. Kötü bir gün, kötü bir hafta, uyku sorunlarınız, karamsarlığınız, hızlı kilo alma, kilo verememe gibi sorunlarınız; bazen haftalarca sürse bile alışılagelmiş olarak görünüyorsa size, bir uzmana danışarak tiroit ölçümünüzü yaptırmanızda fayda var.

Hekimler, tıbbi kozmetik uygulamasını önce kadavrada tecrübe ediyor

Kronik yorgunluk

Tüm Vücut Bağışı Hakkında Bilgiler