Hedefimiz; eğitimciler / araştırmacılar ile insan dokusunu buluşturarak bağışın amacını onurlandırmak.

Gen Terapisi - Tıp Geleceği

Gen tedavisi veya düzeltilmesi; bir kişinin mutasyona uğramış ve/veya arızalı genlerini değiştirerek içerdiği hastalık ile mücadelede kullanılan deneysel bir yöntemdir.

18Temmuz16

Bu umut verici araştırmalar artık klinik çalışmalarda kullanılıyor ve kalıtsal kanama ve bağışıklık bozuklukları yanı sıra, kan kanseri ve diğer hastalıklarda, hastalar için geliştirilmiş sağlık sonuçları sağlayabilir.


Gen Tedavisi Nedir?

Genler insan vücudunun yapı taşları olan proteinleri yapmak için gerekli (DNA) bilgiyi taşırlar. Bu genlerin bazıları hastalık durumlarına neden olabilir, mutasyon yoluyla zarar görebilir. Gen terapisi, bu hastalıkları önlemek ya da farklı şekilde bir dizi hastalığın tedavisi için genler kullanarak yapılan bilimsel tekniktir:
• Genin sağlıklı bir kopyası ile hasarlı geni değiştirilir,
• Hatalı işleyen bir geni inaktive edebilir,
• Vücuda normal fonksiyonu için yeni bir gen tanıtılması gerekli olabilir.


Vücut Kimya Bulma

Şu anda, gen terapisi somatik hücre genetik kodlamada hastalığın ilerleyişini değiştirmeyen hangi koşullar için kullanılabilir: Örneğin; belirli bir enzimin yok edildiği bir hastalık, hastalığın altta yatan sorunlarını saptamak, enzim üretimi için gerekli bir gen bileşeninin ilave edilmesini düzeltmek için. Birçok durumda; zararsız virüsler, paketleri gereken yere yeni geni taşıyan olarak hizmet için istihdam edilmektedir. Bu şekilde kullanıldığında, virüsler "vektörler" olarak adlandırılır ve insan geni ile değiştirilebilir. Gen doğru yerleştirildikten sonra, doğru fonksiyona ulaşması için açılabilir.


Gen Terapisi ile Tedavi olmak

Gen tedavisi hala deli bilim adamlarının bölgesi gibi görünse de; kabul edilmiş bir deneysel teknik, şu anda kullanılabilir spesifik antikorların "hedef" için bazı kanser türlerinde hastalara yardımcı olmak için kullanılan yöntem olarak hastalıklarla mücadelede karşımıza çıkıyor. Gen tedavisi ayrıca, Parkinson hastalığında olduğu gibi dopamin üretiminde eksiklikleri düzeltmek bazı bağışıklık sistemi sorunları düzeltmek ve bazı kan hastalıkları, hemofili ve beta-talasemi olanlarda normal kan hücre fonksiyonu için gerekli bileşenleri yüklemede kullanılıyor. Gen tedavisi, kanser, sistik fibroz, kalp hastalığı, diyabet, hemofili ve AİDS dahil olmak üzere hastalıkların geniş bir yelpazede, tedavi edilmesi için ümit vermektedir.

Nükleik Asit Testi (NAT)

5 Adımda Tiroid Bozukluğu Belirtileri

Güneş Çarpması sıcak yaz aylarında yaşlılar için ciddi bir durumdur