Hedefimiz; eğitimciler / araştırmacılar ile insan dokusunu buluşturarak bağışın amacını onurlandırmak.

Güneş Çarpması sıcak yaz aylarında yaşlılar için ciddi bir durumdur

Güneş Çarpması sıcak yaz aylarında yaşlılar için ciddi bir durumdur. Vücut yaşlandıkça meydana gelen doğal değişiklikler yaşlı yetişkinler için tehlikeli bir durum haline dönüşebilir.

31Mayıs16

Güneş Çarpması sıcak yaz aylarında yaşlılar için ciddi bir durumdur. Vücut yaşlandıkça meydana gelen doğal değişiklikler yaşlı yetişkinler için tehlikeli bir durum haline dönüşebilir. Sevdiğimiz aile üyesi yaşlılarımızın vücutlarının sıcak çarpması durumunda verdiği sinyalleri iyi bilmemiz gerekir.

Vücudun çeşitli nedenler ile sıcaklığının düşmesi durumuna hipetermi denir. Hipertermi, vücut sıcaklığının 41 °C veya daha yüksek bir değere yükseldiğinde ortaya çıkan ve termoregülatör mekanizmaların bozulmasına, sıcak çarpmasına yol açabilen bir durumdur. Hipertermi hafif veya şiddetli şekillerde kendini gösterebilir. Genellikle çevresel faktörler sonucu oluşur; direk olarak güneş ışınlarına maruz kalma ve ortam sıcaklığının yüksek seviyelere ulaşması gibi.
Hipertemik durumları üç ana şekilde toplayabiliriz:
• Isı krampları,
• Sıcak halsizliği ve
• Sıcak çarpması.
Her ne kadar ısı krampları ve sıcak halsizliğini hipertermik durumlar olarak saysak da, hipertermi terim olarak sıcak çarpması için daha çok kullanılmaktadır.
Isı krampları yoğun fiziksel aktivite (egzersiz vb.) sonucunda oluşur. Nedeni yoğun fiziksel aktivite ve bunun tetiklediği yüksek terleme oranı ile kaybedilmiş olan tuzun geri yerine konamamasıdır. Sıcak halsizliği ise yoğun sıcağa maruz kalındığında oluşan, baş dönmesi, bulantı ve tansiyon düşmesi gibi belirtiler gösteren durumdur.
hipertermi koşulları dışında, sıcak çarpması en şiddetli olanıdır, hasta hemen tıbbi müdahaleye alınmalıdır. Vücut ısısı 105 derece Fahrenheit ( =yaklaşık olarak 40,5 derece) ulaşırsa, beyin ve diğer organ hasarlarında yüksek risk var demektir. Müdahaleye gecikme durumunda ölümle sonuçlanabilecek kadar ciddi bir durumdur.

Yaşlı kişilerde sıcak çarpmasına bağlı olarak; baş dönmesi görülebilir. Bu durumda bayılmanın etkisiyle şiddetli şekilde çarpma kişide diğer yetişkinlere göre kemiklerde deformasyon, zedelenme ya da kırık olma olasılığı ile kafa travması geçirme olasılığını yükseltir.

Eğer aşağıdaki semptomlardan herhangi biri görülürse lütfen sağlık birimlerinden yardım isteyin;
39 ° C üzerinde bir yüksek vücut ısısı
Kırmızı, sıcak ve kuru cilt
Hızlı nabız
Zonklama ile kendini gösteren baş ağrısı
Baş dönmesi
Bulantı

Bu uyarı işaretlerinden biri oluşursa, vücut sıcaklığını düşürmek için gerekli önlemleri almak gerekir. Klimalı bir oda veya arabaya giderek, onlara bol su içirmeniz gerekir. Bunların yanında tıbbi bir uzmana ziyaret etmek için tereddüt etmeyin.

Sıcak bir sezon boyunca hem kendiniz hem de yaşlı aile bireyleriniz için şu adımları izleyin:

Yaşlı yetişkinin evinin iyi havalandırılmış olduğundan emin olun
Ev boyunca pencere veya merkezi alanlarınıza klimalar kurun
Bol su içmek için onları teşvik
Bol bol dinlenin ve nemli günlerde yorucu aktivitelerden kaçının
Isı indeksinize dikkat edin
Sıkı olmayan pamuklu ince kumaştan kıyafetler tercih edin.

Sıcak çarpması önlemek için doğru adımlar atın ve olası bir durumda derhal tıbbi yardım isteyin.

 

İşitme kaybı: Gerçekleri Öğrenelim!

Organ Bağışı İçin Donör Gereksinimleri

5 Adımda Tiroid Bozukluğu Belirtileri