Hedefimiz; eğitimciler / araştırmacılar ile insan dokusunu buluşturarak bağışın amacını onurlandırmak.

Hayatına Bir Tutam Güneş Işığı Koy

Güneş ışınları fazla maruz kalmanın tehlikeli olduğunu duymuşsunuzdur; UV ışınlarına maruz kalınması; deri hasarı, kırışıklık, katarakt, yaşlılık lekeleri ve cilt kanserine neden olabilir.

09Mayıs16

Güneş ışınları fazla maruz kalmanın tehlikeli olduğunu duymuşsunuzdur; UV ışınlarına maruz kalınması; deri hasarı, kırışıklık, katarakt, yaşlılık lekeleri ve cilt kanserine neden olabilir.

 

Bununla beraber güneşten gizlenmek de tehlikelidir. Güneş ışığı aslında yaşayan tüm canlı organizmalar için iyi olduğu gibi sizin için de iyidir. Vücudunuz güneş ışığına maruz kaldığında ultraviyole radyasyonuna karşı bir tepki olarak D vitamini sentezler. D vitamini kemik sağlığını arttırır, diyabet ve göğüs, yumurtalık ve prostat kanserleri dâhil bazı kanserlerin riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

 

D vitamini eksiklikleri osteoporoza (kemiklerin sertliklerinin azalıp kırılabilir hale gelmesine) yol açabilir. 1800'lerin başında karşımıza çıkan raşitizm, çoğunlukla D vitamini eksikliğine bağlı olan, genellikle 6-18 aylık çocuklarda görülen kemik hastalığıdır. Kemik oluşumunun tam olmaması nedeniyle tedavisi geciktirilmiş, ihmal edilmiş hastalarda uzun kemiklerde şekil bozukluğu olur. Ayrıca D vitamini eksikliğinde; Tüberkiloz (TB) ve romatizmal hastalıklar (Gut)  görülür. Son çalışmalarda ise Obez kadınlarda vücut yağını ve iştahı azaltmak için güneş ışığının önemine dikkat çekilmiştir.

 

Günümüzde insanlar yaygın kanser hastalıkları, cilt lekeleri nedeniyle güneşe maruz kalmaktan korkmaktadır. Peki güneşe maruz kalmanın doğru miktarı nedir?

 

  • Güneşi ilaç gibi görmeli ve çok fazla gün ışığı almamalısınız
  • Korunmasız olarak güneşe maruz kalacaksanız 15 dakikayı geçmemesine dikkat etmelisiniz.
  • Güneşe fazlaca maruz kalarak bronzlaşmamalısınız.

 

Bunların yanında D vitamini takviyesi almak, cilt hasarına karşı hücreleri güçlendirecektir.

 

Her Anjina Kalp Krizi Midir?

İyi Bir Gece Uykusu için Mücadele

Bir İşitme Testi Almalıyım