Hedefimiz; eğitimciler / araştırmacılar ile insan dokusunu buluşturarak bağışın amacını onurlandırmak.

İyi Bir Gece Uykusu için Mücadele

Eğer sorununuz geceleri uykuda kalma ile gün boyunca uyanık kalmak arasında başlıyorsa ya da uykuya dalma konusunda şikayetleriniz varsa; yalnız değilsiniz.

18Temmuz16

Uyku Bozuklukları Araştırma Ulusal Merkezi göre; uykusuzluk yetişkinlerde % 30-40 periyodik uyku sorunları, % 10-15 kronik uykusuzluk olarak raporlanır. Uyku ihtiyacı bireyseldir. Uykunun doğru miktarda alınması için sihirli bir sayı yoktur; ancak, yaygın olarak yetişkin uyku 7-9 saat her gece gerektiği kabul edilmektedir. Araştırmacılar, uyku ihtiyacı formüle ederken bu ihtiyaca katkıda bulunan iki faktör belirlemişlerdir: Bazal uyku ihtiyacı ve Uyku Borcu. Bazal uyku ihtiyacı düzenli (7-9 saat yukarıda belirtildiği) ihtiyacınız olan uyku miktarıdır. Uyku borcu ise uykusuzluk ya da kalitesiz uyku almak nedeniyle ihtiyaç olarak birikmiş uyku durumudur.

Hepimizi Uyanık Tutan Nedir?

İnsanlar gündüz yaratıklarıdır. Aslında, vücudumuz, loş ışık başladığında, bizi doğal olarak uykumuza yardımcı olmak için melatonin üretmeye başlar. Bu görevi beyninde yer alan mercimek tanesi şeklindeki epifiz bezi gerçekleştirir. Gündüz aktif değildir ve sadece karanlık çöktüğünde devreye girer.

Ulusal Uyku Vakfı uykusuz geceler ile mücadele için aşağıdakileri öneriyor:

• Bir uyku programı oluşturun ve düzenli bir şekilde uymaya dikkat edin
• Işıkları söndürün!
• Oda sıcaklığınızın serin olmasına dikkat edin.
• Yatak odanızda TV ve bilgisayardan uzak durun.
• Yatmadan önce yemek yemeyin.
• Düzenli egzersiz yapın.
• Yatmadan önce kafein, alkol ve tütün kullanımından kaçının
Stres veya yüksek anksiyete zamanlarında, uyku özel bir sorun olabilir. Stres kısa vadeli uyku zorluklarının 1 numaralı nedenidir; yaygın mali kaygılar, okul ya da iş endişeleri ya da aile baskısı tetikleyicileri olabilir. Sevilen birinin ciddi bir hastalık veya zarara uğraması strese bağlı uyku disfonksiyonu tetikleyebilir. Stres zamanlarında, iyi bir uyku almak aslında biz gerçekten sağlıklı kılmak için gereken şeydir. İyi bir uyku eksikliği obezite, diyabet, kalp hastalığı ve depresyon ile bağlantılıdır. Ayrıca odaklanma, motor reaksiyon zamanı azalır; duygusal hassasiyet artar.

Meme Kanseri Bilinçlendirme Ayı

İşitme kaybı: Gerçekleri Öğrenelim!

Yaşlanan Bir Nüfus için Egzersiz ve Fiziksel Aktivite