Hedefimiz; eğitimciler / araştırmacılar ile insan dokusunu buluşturarak bağışın amacını onurlandırmak.

Kronik yorgunluk

Kronik yorgunluk hayatın tüm alanlarını etkileyen; iş, aile ve sosyal yaşamınızı sürdürmekte zorlanabileceğiniz bir hastalıktır.

30Nisan16

Kronik yorgunluk hayatın tüm alanlarını etkileyen; iş, aile ve sosyal yaşamınızı sürdürmekte zorlanabileceğiniz bir hastalıktır. Her zaman yorgun hissetmek yaygın bir sorundur, sosyal yaşamınızı etkileyecek kadar yorgun hissediyorsanız öncelikle doktorunuzu ziyaret etmenizi öneririz. Birçoğu kolayca tedavi edilebilen kronik yorgunluk için çeşitli tıbbi nedenler vardır .

- Diyabete Bağlı Yorgunluk; giderek yaygın bir sağlık sorunudur; aşırı susamaya ve sık idrara çıkma neden olabilir. Tedavi ve tanı önemlidir; tedavi yapılmadığı takdirde diyabet ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir, bu yüzden yorgunluğa artan susuzluk eşlik ediyorsa bir diyabet testi için doktorunuza danışmanız önemlidir..

- Depresyona bağlı kronik yorgunluk; en sık görülen yorgunluk nedenlerinden biridir. Uykusuzluk, kalitesiz uyku ve kâbuslar da yorgunluk ve uyuşukluk, depresyona eşlik edebilir. Konuşma terapileri ve bilişsel terapiler, depresyon uzun vadeli rahatlama sağlayabilir. Doktorunuzun vermiş olduğu antidepresan ilaçlar da bazı kişiler için reçete olabilir.

- Tiroide bağlı kronik yorgunluk; Kilo alma ve kas ağrıları gibi belirtiler ile seyir eder. Tiroid problemleri yaşlı kadınlarda daha sık görülür ve kan testleri ile teşhis edilebilir. Tiroidin yorgunluğa neden olup olmadığını, doktorunuz ilaç durumunuza bakarak ve semptomları kontrol ederek söyleyebilir.

- Çölyak hastalığına bağlı olarak kronik yorgunluk; bazı insanlarda buğday, çavdar ve arpa gibi gluten içeren gıdalara karşı tahammülsüzlük ile karakterize edilen bir sağlık durumudur. Çölyak hastalığı da kronik yorgunluk ve anemiye yol açabilir. Çölyak hastalığı tanısı ise, sıkı bir diyet durumunu kontrol etmek ve belirtileri önlemek için gerekli olacaktır .

- Demir eksikliği anemisinde kronik yorgunluk; demir eksikliği anemisi her zaman yorgun hissetmenin en yaygın nedenlerinden biridir ve vücutta demirin düşük seviyelerde olması neden olur. Bazı insanlar hiçbir belirti olmamasına rağmen anemi belirtileri; uyuşukluk, kas ağrıları, nefes darlığı ve baş ağrısı ile kendini gösterir. Demir eksikliği anemisi genellikle demir tabletler veya enjeksiyonlar ile tedavi edilebilir. Ancak, anemi başka sağlık durumunun bir belirtisi olabilir, bu nedenle doktorunuza bildirmeniz önemlidir.

Kronik yorgunluk sendromu yaşamınızı tüm alanlarında sakatlayıcı bir etkiye sahip olabilir; aşırı yorgunluk veya yorgunluk ile karakterizedir. Diğer belirtiler baş ağrısı, eklem ağrısı ve /veya boğaz ağrısı olarak görülebilir. Kronik yorgunluk sendromu tanısı zor karmaşık bir sağlık sorunudur; ama çoğu doktor artık bu durumdaki hastaların karşılaştığı zorlukların farkındadır . Fiziksel veya zihinsel bir hastalık gibi kronik yorgunluğun birçok olası nedeni vardır. Doğru tanı ve testler için doktorunuzla hastalığınızı paylaşmanız önemlidir.

www.sciencecare.com/blog-7-medical-reasons-feeling-tired-time//

Nükleik Asit Testi (NAT)

Güneş Çarpması sıcak yaz aylarında yaşlılar için ciddi bir durumdur

Tıpta Anatominin Yeri