Hedefimiz; eğitimciler / araştırmacılar ile insan dokusunu buluşturarak bağışın amacını onurlandırmak.

Meme Kanseri Bilinçlendirme Ayı

Ekim Ayının "Meme Kanseri Bilinçlendirme" Ayı olduğunu biliyor muydunuz?

Meme kanseri, meme dokusundaki hücrelerden gelişen kanserlerdir.

28Ekim16

 

Meme dokusunun herhangi bir yerinden kaynaklanabilir. En sık görülen tipi; meme kanallarından kaynaklanan “duktal” kanser denen kanserlerdir.  Süt üreten bezlerden köken alan “lobüler” kanserler de sık görülür. Ayrıca diğer dokulardan kaynaklanan daha nadir medüller, tübüler, müsinöz gibi tipleri de vardır. Meme kanseri oluşumunda genetik değişiklikler çok önemlidir. Meme kanserlerinin sadece %7-9’luk bir kısmı ailesel geçişlidir. Özellikle anne tarafında genç yaşta meme kanseri ve erkek meme kanseri görülmesi ailesel bir geçişe işaret edebilir.

Meme kanseri kadınlarda ikinci en sık görülen kanser şeklidir. Amerikan Kanser Derneği'ne göre, bir kadının meme kanserinden ölme şansı yaklaşık % 3’tür.

 

 

Risk Faktörleri

·         30 yaşından sonra ilk doğumunu yapanlarda,

·         18 yaş öncesinde ilk doğumunu yapanlara göre risk artmaktadır. Daha önceleri doğum sayısı ile kanser gelişimi arasında ters ilişki olduğu öne sürülmüşse de bu ilişki gösterilememiştir. Yine de hamilelik döneminde östrojen hormonunun daha düşük seviyelerde olması bu koruyucu etkinin ortaya çıkmasını sağlıyor olabilir.

·         İlk adetini erken yaşlarda görenler, yaşam boyu daha uzun süre östrojen hormonuna maruz kalacaklarından dolayı risk artmaktadır.

·         Menopoz bilindiği gibi kadının adetten kesildiği, doğurganlığının sona erdiği dönemdir. İleri yaşta (>55 yaş) menopoza girme meme kanseri riskini arttırmaktadır. Burada da etken uzun süre östrojen hormonuna maruz kalmadır.

·         En az bir yıl süreyle emzirmenin koruyucu etkisinin olduğunu gösteren verilerin yanı sıra herhangi bir etkisinin olmadığını iddia eden çalışmalar da mevcuttur.

·         Doğum kontrol hapları: Doğum kontrol haplarının uzun süre kullanımı meme kanseri gelişim riskini arttırmaktadır. Bunun yanı sıra en az beş yıl süreyle bu ilaçların kullanılmasının kalın bağırsak, rahim ve over (yumurtalık) kanseri riskini azalttığı gözlemlenmiştir.

·         Bu tür ilaçlar genellikle menopoza bağlı şikayetlerin ortadan kaldırılması veya azaltılması amacıyla kullanılırlar. Bu ilaçlar vücudun üretimini kestiği östrojen ve progesteron hormonlarını içermektedir. Bu ilaçları 5 yıl ve daha uzun süre kullanan menopoz sonrası dönem kadınlarda meme kanseri ve rahim kanseri riski artar.

·         Menopoz sonrası dönemde aşırı kilolar ve özellikle yağ dokusu fazla miktarda östrojen hormonu (meme kanserine neden olduğu bilinen hormon) yapımına neden olmaktadır.

·         Menopoz sonrası dönemde yağ oranı yüksek gıdalarla beslenme meme kanseri olma riskinizi arttırmaktadır.

.         Ailede meme kanseri öyküsü olması: Annesinde, anne tarafından akrabalarında, teyzesinde ve ve/veya kız kardeşinde meme kanseri olan kadınlarda meme kanseri gelişmesi riski normal toplumdan daha fazladır.

 

Meme kanserine karşı mücadelede ilerleme kaydediyoruz? Cevap Evet. Bununla beraber yapılan toplumsal bilinçlendirme çalışmaları, dernek ve vakıflar ile işbirliği içinde yürütülen sosyal sorumluluk projeleri meme kanserinin hatırlanmasında bizlere yardımcı olmaktadır.

Hangi kanser türü olursa olsun erken teşhis hayat kurtarır. Uzman hekimlere başvurarak yıllık taramalar ile kendinizi ve yakınlarınızı bu hastalığa karşı koruyabilmeniz mümkün.

 

Hekimler, tıbbi kozmetik uygulamasını önce kadavrada tecrübe ediyor

Çağın 3 hastalığına umut olacak şifre

İyi Bir Gece Uykusu için Mücadele