Hedefimiz; eğitimciler / araştırmacılar ile insan dokusunu buluşturarak bağışın amacını onurlandırmak.

Organ Bağışı İçin Donör Gereksinimleri

ABD'de 123.000 kişinin organ naklinin hayat kurtarıcılığına ihtiyaç duyduğu tahmin edilmektedir.

30Nisan16

ABD'de 123.000 kişinin organ naklinin hayat kurtarıcılığına ihtiyaç duyduğu tahmin edilmektedir. Nakil bekleyen hastalardan; her gün ortalama 79 kişi içinde biri organ nakli alır ve ortalama 22 kişide içinde biri organ nakli için beklerken ölmektedir.

Şu an ABD'de 120 milyon organ bağışı yapan kişi kayıtlıdır. Bu kadar çok insan kayıtlıyken neden nakil bekleyen fazladan 123.000 hasta hala vardır?

Bağış için aday olan kayıtlı organ donörü çeşitli nedenlerden dolayı bu bağışı gerçekleştiremeyebilir.

Tıbbi uygunluk nedeni bunlardan ilki; organ bağışı yapan kişinin kanser, kalp hastalığı, akciğer hastalığı, böbrek veya karaciğer hastalığı geçirmesi ya da bu nedenle hayatının sona ermesi durumlarında potansiyel donör olarak kabul edilememektedir. Günümüzde hastanelerdeki ölümlerin en az %1 ‘i organ bağışı kriterlerini karşılamaktadır.

Bununla beraber organ bağışı yapan kişi yukarıda sıraladığımız hastalıklardan hiçbirine sahip olmasa da, hasta için risk olarak tabir edilen HIV, hepatit, diğer virüs ve ağır enfeksiyonları taşıyor olabilir. Bu durum da organ bağışının gerçekleştirilememesinin nedenlerinden bir diğeri.

Organ Bağışçısının; yaralanma ve ölüm hallerinde, bazen organlar zarar görür ya da yaralanma nedeniyle organların diğer insanlar da kullanılması imkânsızlaşır.

Her organ tedarik ve organizasyon kabulü için kendi kriterlerinde benzersizdir.

İyi haber tüm bu koşulları tek tek ya da ayrı ayrı barındıran donörlerin organ bağışı için iyi bir aday olmasa bile büyük olasılıkla tıbbi araştırmalar ve eğitimlerde kullanılmak üzere tüm vücut bağışı için mükemmel bir aday olacağıdır. Tüm vücut bağışlama kriterleri genellikle çok geniştir ve bağış için zaman çizelgeleri uzundur.

Kaynak:

http://www.sciencecare.com/blog-giving-back-multiple-ways-organ-whole-body-donation/

 

 

Meme Kanseri Bilinçlendirme Ayı

Yaşlanan Bir Nüfus için Egzersiz ve Fiziksel Aktivite

Güneş Çarpması sıcak yaz aylarında yaşlılar için ciddi bir durumdur