Hedefimiz; eğitimciler / araştırmacılar ile insan dokusunu buluşturarak bağışın amacını onurlandırmak.

Otofaji Neden Önemlidir?

08Mart17

Japon hücre biyoloğu Yoshinori Ohsumi, hücrelerin kendilerini arındırmaları ve yenilemeleri üzerine yaptığı araştırmaları ile hücresel bileşenleri ayrıştıran ve geri dönüştüren otofajinin altında yatan mekanizmaları keşfedip açığa kavuşturdu.

Otofaji, hücrenin yaşlanmış ve bozulmuş yapılarının, hücrenin kendi lizozomu tarafından sindirilmesidir.

Otofaji, vücudun geri dönüştürme mekanizması gibi işleyerek bozulan hücrelerin bulunmasına ve bu hücrelerden ayrıştırılan yararlı kısımlardan enerji elde edilerek yeni hücrelerin yaratılmasına yarıyor. Bu mekanizma sayesinde vücut kanseri ve diyabet gibi hastalıkları önleyebiliyor, sağlıklı metabolizmayı koruyor.Mekanizmanın bozulması ise parkinson, diyabet, kanser ve diğer bazı hastalıkları tetikleyebiliyor.

 

Yaptığı çalışmalar ile 2016 Nobel Tıp Ödülü’nü kazanmış olan Yoshinori Ohsumi, 90'lı yılların başından beri otofajiyle ilgili yaptığı çalışmalarda ekmek mayası kullanarak geliştirdiği yöntem sayesinde otofajide rol oynayan genleri tespit etti. Daha sonra mayadaki otofaji mekanizmasından yola çıkarak insanlardaki hücrelerin bu mekanizmayı benzer şekilde kullandığını gözlemledi.

 

Sağlıklı Karaciğer Fonksiyonlarının Önemi

Tıbbi Araştırmalar ve Tüm Vücut Bağış

Bir İşitme Testi Almalıyım