Hedefimiz; eğitimciler / araştırmacılar ile insan dokusunu buluşturarak bağışın amacını onurlandırmak.

Sağlıklı Karaciğer Fonksiyonlarının Önemi

Karaciğer sindirim sisteminin parçasıdır ve birçok kritik vücut fonksiyonlarında çok önemli rol oynar. Sağlıklı bir karaciğer genel sağlığınız için çok önemlidir; ancak çoğu insan karaciğer sorunlarının öneminin farkında değildir. 

09Mayıs16

Karaciğer sindirim sisteminin parçasıdır ve birçok kritik vücut fonksiyonlarında çok önemli rol oynar. Sağlıklı bir karaciğer genel sağlığınız için çok önemlidir; ancak çoğu insan karaciğer sorunlarının öneminin farkında değildir. Kötü karaciğer fonksiyonları uzun zaman sessizce ilerler ve belirtilerini anlamak zordur.

 

Karaciğer çok önemli fonksiyonlardan sorumludur:

  • Kandaki toksinleri yıkar. Alkol ve antibiyotik kullanımı dahil olmak üzere, aldığımız hemen hemen her ilaç, sonuçta karaciğer tarafından kandan uzaklaştırılır.
  • Suda çözünür vitaminler ve mineraller gibi besinlerin emiliminde önemli bir rol oynar.
  • Karaciğer vücudun akümülatörü görevini üstlenir. Yemekten sonra yükselen kan şekerinizi pankreas,  glikojen halinde glikoz dönüşüm için uyarır insülin salgılar. Bu işlemde karaciğeriniz aktif rol oynar; kan şekeri düzeyleri düştüğünde glikojen glikoza dönüştürülür. Karaciğer böylece doğru kan şekeri düzeylerini korumaktadır.
  • Kan basıncının düzenlenmesinde ve testosteron, östrojen, insülin gibi hormonların seviyelerinin muhafaza edilmesinde bir rol oynar.


Karaciğer sağlıksızsa ya da çok çalışıyor ise, bir süre sonra en iyi şekilde çalışması mümkün olmayacaktır. Karaciğer fonksiyonu bozukluğu; vücudunuz içinde toksinlerin birikmesi ile sonuçlanır ve bu durum iltihaba neden olur. Obezite ve bir dizi diğer sağlık sorunları ile ilişkilidir. Sağlıksız karaciğer fonksiyonu aynı zamanda yağ birikmesine, özellikle karın yağlarına neden olabilir.


Erken evrelerde karaciğer sorunları tespit etmek nasıl mümkündür?

Düzenli sağlık kontrolüne giderek doktorunuzdan bir karaciğer fonksiyon testi talep edebilirsiniz. Doktorunuza yaşantınızı sağlık açısından özetlediğinizde, Örneğin; düzenli alkol tüketmeniz veya reçeteli ilaçlar almanız durumunda, size karaciğer fonksiyon testleri  tavsiye edecektir. ALT ( Alanin Aminotransferaz ) ve AST ( Aspartat Aminotransferaz ) gibi Testler doktorunuz karaciğer fonksiyonlarınızı anlamasında yardımcı olacaktır.


Sağlıklı bir karaciğere sahip olmak için doğal yöntemler:

  • Eğer sigara içiyorsanız, bu durumda sigarayı bırakmakmalısınız.
  • Gereksiz yere, doktor tavsiyesi üzerine alınmayan her ilaç sizin karaciğerinize yapmış olduğunuz baskıyı arttıracaktır.
  • Alkollü içecekleri çok sık tüketmemelisiniz.
  • Sağlıklı gıdalar ile karaciğer yükünüzü azaltabilirsiniz. Hormonsuz, organik gıdalar ile başlayabilirsiniz. Bunun yanında katkı maddeleri içeren, işlenmiş, yapay tatlandırıcılar ile tatlandırılmış gıdalardan uzak durmanızı öneririz. Yeşil yapraklı sebzeler tüketmek karaciğerinizi korumanızda yardımcı olur( Brokoli, lahana, karnabahar ve Brüksel lahanası gibi).
  • Tuz alımını azaltmak, vücudunuzda fazla su tutulmasını engelleyecektir. Fazla tuz tüketmek, karaciğerinizi zorlamanın yanında kan basıncınızı artırabilir. Tuz yerine, karaciğer fonksiyonu için faydalı kabul edilen; biberiye, hindiba, karahindiba ve sarımsak gibi doğal aroma maddeleri kullanın.
  • Kendinize düzenli ve tutarlı bir egzersiz programı oluşturun.


Karaciğer sağlığı genel sağlığınız için çok önemlidir. Sağlıksız bir karaciğer obezite, glikoz dengesizlikleri ve sindirim bozuklukları da dahil olmak üzere pek çok sağlık sorunlarına neden olabilir. Erken bir aşamada sorunları tespit etmek için düzenli sağlık kontrolüne karaciğer fonksiyon testleri yaptırmalı ve sağlıklı bir yaşamı tercih etmek için adım atmalısınız.

Kalp Hastalığını Tanıma

Hafıza Kaybı Yaşayan Yaşlı Hastalarla Çalışma

5 Adımda Tiroid Bozukluğu Belirtileri